Usługi informatyczne
 
DropBox czyli jak zsynchronizować dokumenty i pliki pomiędzy kilkoma komputerami.
2011-06-24 14:00  
 
  « wróć do aktualności DropBox czyli jak zsynchronizować dokumenty i pliki pomiędzy kilkoma komputerami.

Jeśli używacie laptopa i komputera stacjonarnego to na pewno kiedyś stanęliście przed koniecznością tego, żeby mieć zsynchronizowany folder, w którym przechowujecie swoja pracę. Najlepiej jeszcze, żeby działo się to zupełnie automatycznie, żeby nie trzeba było o tym już ani myśleć, ani pamiętać.

A moze czasami potrzebujecie dostępu do swoich plików nie mając dostępu do swojego komputera?

Posiadacie nowoczesny telefon z Androidem, lub iPhone i chcialibyście się móc dostawać do swoich dokumentów z poziomu telefonu?

Żaden problem. Można do tego celu wykorzystać serwis DropBox. Za darmo i w prosty sposób.

DropBox to internetowy dysk, który umożliwia nam za darmo przechowywanie 2 GB plików. Ale to nie jedyna usługa tego serwisu. Udostępnia nam on bowiem także aplikację działającą na różnych platformach od Windowsa przez Mac do Linuksa. Także na platformach mobilnych: iOS, Android, BlackBerry. Pewnym niezrozumieniem dla mnie jest brak wsparcia dla Symbiana. Mimo, ze to nie jest zbyt wdzięczna platforma, to przecież wiele ludzi z tego korzysta. Ale wracając do tematu DropBox umożliwia nam za pomocą swojej aplikacji synchronizowanie zawartości wskazanego katalogu z każdym komputerem na którym zainstalujemy oprogramowanie.


A teraz w skrócie jak to działa. Zakładamy konto w serwisie DropBox. W bezpłatnej opcji dostajemy 2GB wolnej przestrzeni na swoje pliki. Następnie instalujemy odpowiednią aplikację na komputerze, laptopie, lub telefonie. W aplikacji podajemy swoje dane do uwierzytelnienia sie w serwisie. Przy konfiguracji aplikacji wskazujemy folder, który ma być synchronizowany. Może to być nowy folder lub już wcześniej istniejący. I to by było na tyle. Teraz jeśli coś zapiszemy w tym folderze, aplikacjia automatycznie wyśle to do naszego dysku internetowego. Dzięki temu mamy już dostęp do naszego pliku z każdego miejsca na ziemii poprzez przeglądarkę WWW. Teraz instalujemy aplikację na następnym komputerze, robimy wszystko to samo co poprzednio. Na koniec aplikacja przeprowadza synchronizację i okazuje się, że plik który zapisaliśmy na komputerze A, znalazł już się na komputerze B. Oprócz tego jest zreplikowany w przestrzeni internetowej.


Jest to doskonałe narzędzie np. dla studentów piszących pracę licencjacką czy magisterską. Można nad tą samą wersją (zawsze aktualną) pracować w domu na komputerze stacjonarnym, na uczelni na netbooku/notebooku czy tablecie, w trakcie okienka, czy na nudnym wykładzie. Ogromna zaleta tego jest taka, ze nasza praca zawsze jest zabezpieczona kopią co najmniej w internecie. Ktoś kto stracił jakąś swoją ważną pracę, chyba przyzna mi rację, że jest to bardzo ważny argument.


Kolejną ciekawą funkcjonalnościa DropBox'a jest możliwość wystawienia plików w katalogach publicznych. Do czego to można wykorzystać? Wyobraźmy sobie, że chcemy przesłać znajomym zdjęcia ze wspólego grilla na działce. Ale tych zdjęć jest 500 MB, więc mailem nie da rady tego przesłać bez dzielenia, a podzielenie tego na pliki po 4MB zajmie na nie wiadomo ile czasu. A wystarczy to spakować do jednego pliku, i umieścić w odpowiednim katalogu naszego DropBox'a. Wygenerowany zostanie link, który możemy przesłać znajomym. Po wejściu na ten link rozpocznie się ściąganie pliku. Prawda, ze proste?


Jeszcze jedna ważna rzecz. 2GB to nie jest maksymalna wielkość bezpłatnej przestrzeni. Można ją powiększyć. Warunkiem tego jest dostarczenie nowego użytkownika do serwisu. Za każdego takiego użytkownika możemy dostać 250MB. Maksymalnie możemy zwiększyć swoją wolną przestrzeń do 8GB a to już bardzo duży rozmiar. Dobre też jest to, że jeśli zarejestrujesz się z polecenia to też dostajesz 250MB bonusu.


Dlatego też zapraszam wszystkich do klknięcia tutaj: DropBox

Zarejestruj się w serwisie DrobBox i odbierz bonus 250MB

 
  « wróć do aktualności